عزت نفس حاصل از خودباوری و حس توانمند بودن

عزت نفس حاصل از خودباوری و حس توانمند بودن

همان‌طور که در مقاله عزت نفس از زبان جک کنفیلد اشاره شد، حس توانمند بودن یکی از نشانه‌های عزت نفس سالم است. اگر می‌خواهید کاری خارق‌العاده برای زندگی‌تان انجام دهید، پرسیدن این سؤال از خود که حداقل کاری که باید انجام دهید چیست را متوقف سازید. در عوض شروع کنید از خود بپرسید که حداکثر چقدر می‌توانید کار متحمل شوید؟

انسان‌ها توانایی انجام کارهای غیرقابل‌باوری را دارند، اما حقیقت این است که روشی که با آن بهتر می‌شویم، از طریق فرایندی ساده از انطباق و سازگاری صورت می‌گیرد.

این مقاله توانمند بودن انسان، خودباوری و توانایی تغییر را در جهت داشتن عزت نفس سالم و کسب موفقیت‌های مختلف در زندگی، بر اساس سخنرانی‌های تام بیلیو بررسی می‌کند.

فرآیند سازگاری و انطباق

آن چیزی که سازگاری یا همان انطباق را برمی‌انگیزد، عوامل استرس‌زا است. منظور همان انجام کارهای سخت است. این شما را به سمت حالتی هل می‌دهد که یا سازگار و منطبق شوید و یا از بین بروید.

بدن می‌خواهد که انرژی را حفظ کند. بنابراین برخلاف اینکه شما خودتان را در آن حالتی قرار می‌دهید که بدن دقیقاً حسی مانند این دارد که باید زنده بماند و باید سازگار شود، شما هرگز نمی‌خواهید تغییر کنید.

این همان علتی است که فقط نخبه‌ترین افراد به بالاترین سطح دستاوردها و موفقیت‌ها می‌رسند. آن‌ها زمانشان را صرف شکل دادن به خودشان می‌کنند. آن‌ها انرژی‌شان را صرف بهتر شدن و بهبود خودشان می‌کنند. آن‌ها تمایل به رنج کشیدن و سختی دارند. آن‌ها تمایل دارند که وارد عمل شوند و خود را حفظ کنند.

عزت نفس و خودباوری

عزت نفس بالا کمک می‌کند تا به توانایی‌های خود باور داشته باشید. زمانی که شما سؤال پرسیدن در مورد اینکه با چه بهانه‌ای می‌توانید فرار کنید را از خودتان متوقف سازید و شروع به پرسیدن این سؤال از خود کنید که تا کجا می‌توانم پیش بروم؟ زمانی که بپرسید که من به چه میزان توانایی دارم، از میزان بالای توانمندی خود تعجب خواهید کرد.

آنگاه، هر سطح از دستاوردهای بالاتر و بیشتر شما را بیشتر هیجان‌زده می‌کند که سخت‌تر خود را به جلو هل دهید. درنتیجه بیشتر به جلو حرکت می‌کنید و کار بیشتری انجام می‌دهید. آنگاه ناگهان شما واقعاً می‌توانید شروع به پس زدن سایر مردم کنید و از همه پیشی بگیرید.

این نیازمند این است که ذهنیت خود را به‌طور کامل تغییر دهید. شما باید در آن غرق شوید که تا کجا می‌توانید پیش بروید. باید با یافتن نقطه شکستن خود در آن غرق شوید. سپس تا رد شدن از آن نقطه باید خودتان را به جلو هل دهید. تمایل به تغییر کردن، نشانه‌ای از عزت نفس سالم و لازمه تقویت آن است.

این راهی است که شما واقعاً شروع به کسب مزیت فرایند سازگاری می‌کنید. این راهی است که شما شروع به بهبود یافتن می‌کنید. این راهی است که شما شروع به ساختن بدن خود و ساختن ذهن خود می‌کنید. پس باید خود را تا رد شدن از منطقه امن خود به جلو هل دهید. این همان روش عالی شدن شما است.

رد شدن از نقطه شکستن، لازمه تقویت عزت نفس و دست‌یابی به موفقیت‌های بزرگ

تنها راهی که انسان‌ها می‌توانند برای خارق‌العاده شدن انجام دهند، رفتن به سمت آن نقطه شکستن است. سپس باید از آن رد شد. شما باید چیزی را در آنجا بیابید که به‌شدت خواهانش هستید. هیچ راهی وجود ندارد که فقط انجامش دهید. شما باید چیزی را در خودتان بیابید که به آن بسیار باور دارید. چیزی که تمایل دارید خودتان را شدیداً به سمت آن هل دهید. این خودباوری بخش بسیار مهمی از عزت نفس را تشکیل می‌دهد.

برای تقویت عزت نفس خود باید سعی کنید باور کنید که می‌توانید خیلی بالاتر از چیزی که فکر می‌کنید باشید. بنابراین شما باید داستانی درباره آن بسازید. نه‌فقط اینکه شما چه کسی هستید، بلکه این مهم است که شما چه چیزی می‌توانید باشید. وقتی آن روایت خیلی جذاب باشد که شما را به سمت جلو هل دهد، آنگاه شما نوعی تغییر را تجربه خواهید کرد که در زندگی‌تان می‌خواهید.

چگونگی ایجاد تغییر در خود

ابتدا شما باید باور کنید که می‌توانید این کار را انجام دهید. شما باید خودتان را در آنجا قرار دهید. شما باید سخت کارکنید. برای انجام این کار که سخت کارکنید و آن نوع تغییرات را ایجاد کنید، شما باید تمایل داشته باشید که خودتان را محک بزنید. شما باید بخواهید که به درون خودتان نگاهی بیندازید و بیابید که شما واقعاً چه کسی هستید.

شما باید تمایل داشته باشید که کاملاً پاک و خالص به بی‌کفایتی‌های خود خیره شوید و مایل باشید که از آنها رد شوید. شما نمی‌توانید وانمود کنید. شما باید واقعاً به نتایج خود نگاه بیندازید و ببینید که آیا آن پیشرفتی را که می‌خواهید بسازید، دارید می‌سازید یا خیر.

این همان دلیلی است که تعداد زیادی از مردم شکست می‌خورند. آن‌ها به خودشان دروغ می‌گویند. آن‌ها می‌خواهند با چیزی یا به بهانه‌ای فرار کنند. این نشانه‌ای بارز از عزت نفس پایین نیز هست. حقیقت این است که تنها چیزی که در این زندگی اهمیت دارد، این است که شما چه فکری راجع به خودتان می‌کنید.

ارزشمندی خود و عزت نفس

وقتی با خودتان دوست باشید، هیچ جنگ و مبارزه‌ای نخواهد بود. هیچ متقاعد کردنی در کار نخواهد بود. تنها اعتباری در کار خواهد بود که شما با خودتان یا بدون خودتان به دست آورده‌اید. حقیقت سخت و تلخ این است که ارزش نفس و درنتیجه عزت نفس بالا از انجام چیزی به دست می‌آید که باارزش است.

ارزش و عزت نفس بالا از کارهای سخت و باارزش به دست می‌آید. از استقامت ورزیدن در برابر مشکلات و شکست‌ها به دست می‌آید. وقتی دانستن چیزی که می‌خواهید و ادامه دادن به مسیرتان سخت و دشوار است، حتی وقتی هر چیز دیگری سعی می‌کند که شما را از مسیر خارج سازد تا از هدفتان دست بکشید، آن چیز را در زندگی‌تان بسازید.

آن باور را بسازید. بدانید که می‌توانید انجامش دهید و از عهده برآیید، تا به سمت دیگر زندگی برسید. تا به آن شخصیتی برسید و تبدیل شوید که شما همیشه مدنظر داشتید که آن‌گونه باشید. این آسان نخواهد بود، اما مطمئن باشید که امکان‌پذیر است. آنگاه عزت نفس و اعتمادبه‌نفس شما به میزان بسیار زیادی افزایش خواهد یافت.

توانایی حتمی انسان در تغییر کردن

ما همگی در لحظه‌لحظه زندگی به کلمه‌ای تشویق‌آمیز نیاز داریم. این کلمه یا عبارت می‌تواند این باشد که شما می‌توانید تغییر کنید. مهم نیست که شما چه فکری راجع به خودتان می‌کنید. انسان‌ها به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که تغییر کنند. این آن چیزی است که انجام می‌دهیم. اما شما باید خودتان را تحت استرس فوق‌العاده زیاد قرار دهید تا آن واکنش سازگاری را برانگیزید.

اگر بدانید که می‌خواهید در چه جهت و مسیری حرکت کنید، اگر بدانید که می‌خواهید چه کسی باشید، شما می‌توانید به آن تغییر و تبدیل بیابید. هدف‌گذاری و تلاش برای دست‌یابی به آن از دیگر لوازم تقویت عزت نفس محسوب می‌شود.

نگه‌داشتن ترس‌ها، تردیدها و نگرانی‌ها شما را حفظ نمی‌کنند. ازنظر ذهنی دور آن حلقه بزنید. شگفت‌زده شوید که در حال ساخت آن و رسیدن به آن اهداف هستید. تمرین ذهنی انجام دهید همان‌گونه که قرار است با شکست کنار بیاید. همان‌گونه که قرار است این را برای مردم توجیه کنید.

برانگیختن توانایی تغییر، کمکی در جهت افزایش عزت نفس

تلاش کردن، تمرین کردن، آموزش و پایین افتادن، همگی چیزهایی هستند که شما خیلی به انجامشان نیاز دارید. این آن چیزی است که شما باید روی آن تمرکز کنید. از طرفی همیشه آماده پذیرش شکست باشید. این خودش عزت نفس را تقویت می‌کند و باعث افزایش قدرت ریسک‌پذیری شما در مسیر پیشرفت می‌شود.

اگر شما این کار را بکنید، آنگاه می‌توانید توانایی خود را برای تغییر کردن برانگیزید. شما در قلبتان آن رؤیا را باور دارید. شما آن سوسوزدن کوچک آن باور را دارید که می‌توانید انجامش دهید. اگر فقط سعی کنید که بتوانید کشفش کنید. این آن چیزی است که باید شما رویش متمرکز شوید. شما می‌توانید کشفش کنید.

ممکن است همین‌الان ندانید چگونه انجامش دهید. توانایی انسان قابل‌تغییر است. نه‌فقط چیزی که منحصربه‌فرد یک فرد است، بلکه هر توانایی انسانی قابل‌تغییر است. اگر من به‌سادگی در آن مسیرِ اقدام و عمل، سعی کردن، شکست خوردن و یادگیری قدم بزنم، در مدت‌زمانی که کاملاً کافی است، پیروز خواهم شد.

بنابراین هر چیزی که فکر می‌کنید الآن انجامش دهید، باور داشته باشید که شما می‌توانید انجامش دهید. شاید امروز نه اما بالاخره می‌توانید انجام دهید.

حس توانمند بودن و باور به آن، لازمه داشتن عزت نفس سالم

شما می‌توانید توانایی آن کاری را داشته باشید که می‌خواهید و رؤیایش را دارید. همان کاری که حس افتخار نسبت به خودتان را در شما ایجاد می‌کند.

به خودتان افتخار کنید، حتی اگر باوجودآن همه تلاشی که کردید هرگز به آن دست نیابید. همین الآن بیرون بروید. هر کاری را که دارید رها کنید و برای رسیدن به هدفتان آغاز به تلاش کنید. انجامش دهید و به یاد داشته باشید که این فرایندی از سازگاری است.

برای ورود به این فرآیند سازگاری، شما باید خود را تحت استرس قرار دهید. این تنها راه و روش رشد کردن است. اما شما می‌توانید انجامش دهید. شما می‌توانید رشد کنید. شما می‌توانید هر آنچه می‌خواهید باشید. زندگی‌ای را خلق کنید که ارزش به خاطر سپردن را داشته باشد.

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

گفتگو در واتساپ
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام 👋
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟