عزت نفس حاصل از دوست داشتن خود

عزت نفس حاصل از دوست داشتن خود

همان‌طور که در مقاله عزت نفس از زبان جک کنفیلد عنوان شد، دوست داشتن خود، یکی از بخش‌های مهم عزت نفس سالم است. به عقیده برخی افراد، خوددوستی اولین پله موفقیت است.

به عبارتی کسی که خودش را دوست داشته باشد و احساس لیاقت درونی کند، خود را سزاوار بزرگ‌ترین دستاوردها و موفقیت‌ها می‌داند و برای آن تلاش می‌کند.

هیچ‌کس از شما شدیداً متنفر نخواهد بود، آنقدر که شما می‌توانید از خودتان متنفر باشید. این همان دلیلی است که شما قطعاً باید زمان صرف کنید که ارزش نفس خود را بسازید.

خوددوستی در کودکان و عزت نفس قوی‌تر در آنها نسبت به بزرگ‌سالان

کودکان نسبت به بزرگ‌سالان سلامت روان بیشتری دارند. آن‌ها تجربیات اندکی دارند. هنوز باورهای محدودکننده زیادی در ذهنشان شکل نگرفته است.

هیچ کودکی نیست که جلوی آینه بایستد و به ظاهر خود ایراد بگیرد. آن‌ها حتی به زور حاضر نیستند کاری را که دوست ندارند انجام دهند.

به همین علت کودکان آرامش روانی، خوددوستی، خودباوری و عزت نفس بالاتری نسبت به بزرگ‌سالان دارند.

دوست داشتن خود، افزاینده و سازنده ارزش و عزت نفس

حتماً دوست دارید ساختن ارزش نفس‌تان به همان سادگی مدام تکرار کردن این باشد که خودتان را دوست دارید. اما این‌گونه نیست.

حقیقت این است که اگر شما بخواهید که خودتان را دوست داشته باشید، باید کاری انجام دهید که ارزش آن دوست داشتن را داشته باشد.

یعنی درحالی‌که خود را باید همان‌گونه که هستید، با همین ظاهر، همین استعداد و توانایی و هرچیز دیگر که دارید بپذیرید، اما برای بهبود خود باید تلاش کنید.

برای تقویت عزت نفس و خوددوستی، شما باید کاری را انجام دهید که به آن باور دارید. باید راهی را بیابید که با آن برای خودتان اعتبار به ارمغان بیاورید. به خودتان بگویید که قصد دارید کاری انجام دهید و بدانید که شما قطعاً می‌روید که آن را انجام دهید.

حقیقت این است که ما همگی همیشه درحال تماشای خودمان هستیم. ما می‌دانیم که چگونه رفتار می‌کنیم. بنابراین شما باید واقعاً به آن فکر کنید.

این می‌تواند کافی باشد که شما وجود دارید و قصد دارید که فقط خوب و نرمال باشید، زیرا شما این‌گونه هستید. اما ما در حقیقت این‌گونه به زندگی نگاه نمی‌کنیم.

کوچک یا بزرگ بودن هدف مهم نیست.

ما خودمان را مورد قضاوت قرار می‌دهیم. این قضاوت کردن نشانه‌ای از عزت نفس پایین و همچنین کاهنده سطح آن است.

ایرادی ندارد که با قدم‌های کوچک شروع کنیم. ایرادی ندارد که رؤیای خیلی بزرگی نداشته باشیم. ایرادی ندارد که هنوز نتوانیم انجامش دهیم. واقعاً ایرادی ندارد که خارق‌العاده نباشیم.

شما برای اینکه خودتان را دوست داشته باشید، نیاز به این چیزها ندارید. آنچه شما احتیاج دارید، هدف است. آنچه شما احتیاج دارید، صرف کردن زمان برای تعریف آن چیزی است که سعی دارید برای زندگی خود انجام دهید.

در مقالات قبلی هم اشاره کردیم که هدف‌گذاری برای تقویت اعتمادبه‌نفس و عزت نفس بسیار اهمیت دارد.

چرا به آن چیز اهمیت می‌دهید؟ آن چیست که می‌خواهید بتوانید که برای خودتان و برای جهان به ارمغان بیاورید؟ این نیازی نیست که حتماً چیز خیلی بزرگی باشد. تنها باید واقعی باشد.

باید چیزی باشد که شما واقعاً می‌خواهید و به آن اهمیت می‌دهید. باید چیزی باشد که از صمیم قلب می‌خواهید که انجامش دهید.

زمانی که شما تمایل داشته باشیدکه انجامش دهید و هر روز برای انجام آن انرژی صرف کنید، از جا برخیزید و آن را پیگیری کنید، همین بودنتان ارزش دارد و کافی است.

هدف‌گذاری، یکی از لوازم تقویت عزت نفس

اما در سر همه ما صدایی هست که می‌گوید: این به تنهایی درست نیست. بنابراین برای اتصال برقرار کردن با خودمان، برای یافتن معنای آن و گسترش دادنش در جهت خلق کردن معنا و مفهوم در زندگی‌هایمان، باید قصد و هدفی ترتیب دهیم. سپس باید پیگیر آن هدف باشیم.

این مسئله به میزان زیادی در افزایش عزت نفس ما مؤثر واقع می‌شود. با قدم‌های کوچک شروع کنید. بدانید که دقیقاً چه می‌خواهید. از رخت‌خوابتان برخیزید. قوانینی برای خودتان تنظیم کنید. سپس از آن قوانین پیروی کنید.

زمانی که آغاز به انجام آن کارهای ساده کردید، که نیازی نیست خیلی بزرگ باشند، وقتی شما شروع به تنظیم یک قانون کردید، وقتی شروع به هدف داشتن کردید، وقتی شروع به پیروی از آن قوانین کردید، به هدفتان نزدیک خواهید شد.

آنگاه شما قصد می‌کنید که برای خودتان اعتبار کسب کنید. در این صورت، هیچ‌کدام از اتفاقات ناگهانی مهم نیستند. آنچه دیگران به شما می‌گویند که ممکن است چیزهای منفی باشد، مهم نیست. حسودان و افراد متنفر به دنبالتان می‌آیند. این حقیقتی از زندگی است. اما هیچ‌کدام مهم نیست، زیرا شما نسبت به آنها تأثیرناپذیر خواهید شد.

باور به ارزشمند بودن خود

یادتان باشد که عزت نفس بالا می‌تواند کلید رسیدن به بسیاری از موفقیت‌ها در زندگی باشد. خودباوری و دوست داشتن خود نیز برای عزت نفس سالم ضروری است.

پس باور داشته باشید که شما باارزش هستید. شما هرروز قدم‌های کوچکی برمی‌دارید که بتوانید کاری بامعنا و مهم انجام دهید. چیزی که برای خودتان بامعنی و مهم است.

پس فکر و نظر دیگران مهم نیست. طرز تفکر شما راجع به خودتان خیلی اهمیت دارد. پس هرروز آن ارزش را به دست آورید.

خوددوستی سالم و صحیح

به نوعی می‌توان گفت که خوددوستی به روش صحیح یعنی پذیرفتن خود همان‌گونه که هستیم. یعنی تأیید کردن خود، احترام به خود و دوست داشتن و مهربان بودن با خود.

ما ارزش، اهمیت و اعتبار داریم، همان اندازه که دیگران دارند. همان‌طور که به دیگران اهمیت می‌دهیم و احترام می‌گذاریم، باید درمورد خودمان نیز این مسائل را رعایت کنیم و بالعکس.

انتقاد نکردن از خود برای تقویت خوددوستی و درنتیجه تقویت عزت نفس

بهتر است دست از انتقاد کردن و سرزنش خود بردارید. اگر مرتکب خطایی شده‌اید، فقط سعی کنید از آن درس بگیرید و دیگر آن خطا را تکرار نکنید.

سرزنش کردن خود و انتقاد از خود فقط باعث تشدید ناراحتی و تضعیف اعتمادبه‌نفس و عزت نفس شما می‌شود.

تمرین آینه

روشی دیگر برای تقویت عزت نفس و حس دوست داشتن خود، تمرین آینه است. عادت ایراد گرفتن از ظاهر خود را کنار بگذارید. جلوی آینه بایستید و جملات نیروبخش و مثبتی را به خود بگویید. خود را به خاطر خصوصیات خوبتان تحسین کنید.

از دیدن چهره و اندام خود همان‌گونه که است لذت ببرید و ایراد نگیرید. فرض کنید تصویرتان در آینه، شخصی است که شما او را بسیار دوست دارید و به او افتخار می‌کنید. بر اساس چنین دیدگاهی با تصویرتان در آینه مکالمه کنید.

پرهیز از خودآزاری

چه از نظر ذهنی و فکری چه عملی خودتان را آزار ندهید و یا در تیررس ظلم و آزار دیگران قرار نگیرید.

شخصی که عزت نفس سالمی داشته باشد و خودش را دوست داشته باشد، هرگز در معرض آزار و اذیت دیگران باقی نمی‌ماند و خود را لایق آرامش و آسایش می‌بیند.

دفاع از خود، دیگر لازمه عزت نفس سالم

کسی که خودش را دوست داشته باشد و عزت نفس سالمی داشته باشد، از حق خود دفاع می‌کند و اجازه نمی‌دهد دیگران حق او را پایمال کنند.

البته باید به روش صحیح و مسالمت‌آمیز این کار صورت گیرد. احترام متقابل باید حفظ شود.

پذیرفتن مسئولیت شادی و خوشحالی

فردی که خودش را دوست داشته باشد و عزت نفس بالایی داشته باشد، شادی خود را وابسته به دیگران یا به چیزهای سطحی نمی‌کند. چنین فردی تلاش می‌کند که تحت هر شرایطی خود را شاد و آرام نگاه دارد.

مراقبت جسمانی

مراقبت از سلامت روحی و جسمی، از لوازم خوددوستی و عزت نفس بالاست. ورزش، تغذیه سالم و خواب کامل و کافی برای سلامت جسم ضروری است.

افرادی که به خودشان اهمیت می‌دهند، به سلامتی جسمانی خود نیز توجه کافی دارند.

 

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

گفتگو در واتساپ
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام 👋
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟