عزت نفس و اعتماد به نفس و مقایسه آنها با یکدیگر

عزت نفس و اعتماد به نفس و مقایسه آنها با یکدیگر

بسیاری از افراد هنوز با درک مفهوم عزت نفس و مفهوم اعتماد به نفس مشکل دارند. گاهی نیز افرادی این دو را یکی می‌دانند و یا با یکدیگر اشتباهشان می‌گیرند. در این مقاله قصد داریم به تفاوت‌های بین عزت نفس و اعتماد به نفس بپردازیم. پس دیگر آنها را با یکدیگر اشتباه نخواهیم گرفت.

مثالی برای درک اختلاف عزت نفس و اعتماد به نفس

برای لحظه‌ای تصور کنید که در خانه‌تان نشسته‌اید. نامه‌ای تازه همین‌الان روی پلکان جلوی درب منزل شما افتاده است. به‌محض اینکه آن را می‌بینید، شما فوراً کنجکاو می‌شوید. رنگ آن زرد روشن است. نوشته روی آن با دست نوشته‌شده است. نام شما روی آن نوشته‌شده است.

شما می‌نشینید و برچسب نامه را باز می‌کنید تا ببینید که در نامه چه چیزی نوشته‌شده است. در نامه نوشته‌شده است: «تبریک می‌گوییم. شما توسط شخصی در جامعه خود معرفی‌شده‌اید تا برای گروهی از کودکان جامعه محلی راجع به تجربه و تخصص خود سخنرانی کنید.

این روش ما برای الهام بخشیدن به یک نسل جدید از کودکان است. برای اینکه در آینده، بتوانند کاری مهم و بامعنا انجام دهند. اگر این کاری است که شما دوست دارید انجام دهید، لطفاً در صورت امکان در اولین فرصتی که برایتان مقدور بود تأیید کنید.»

تفاوت بین عزت نفس و اعتماد به نفس

اختلاف بین اعتماد به نفس و عزت نفس می‌تواند با طریقه پاسخ‌گویی و واکنش شما نسبت به این نامه توضیح داده شود. بنابراین تفاوت بین این دو مورد چیست؟

اگر شما مشکلاتی در اعتماد به نفس خود داشتید، شروع به فکر کردن راجع به عمل سخنرانی در مقابل کودکان می‌کردید. شما از خود می‌پرسیدید که آیا می‌توانید از پس سخنرانی در مقابل آنها برآیید یا خیر؟

شما تجربه زیادی در سخنرانی عمومی دارید. این صلاحیت و شایستگی شما را ثابت می‌کند. بااین‌وجود، شما شک خواهید کرد که آیا واقعاً می‌توانید از پس این کار برآیید یا خیر.

شک می‌کنید که بتوانید مقابل دیگران بایستید. آن‌هم درحالی‌که همه به‌طور خاص دارند به شما نگاه می‌کنند و منتظرند ببینند و بشنوند که شما چه چیزی می‌گویید.

از طرف دیگر، اگر شما مشکلاتی در عزت نفس خود داشته باشید، شروع به فکر کردن راجع به این می‌کنید که ممکن است آنها اشتباه کرده باشند. به این فکر می‌کنید که شما چه ارزشی برای کودکان جامعه محلی دارید؟!

صرف‌نظر از اینکه شما شغل و حرفه موفقی دارید. صرف‌نظر از سهم و نقشی که در جامعه داشته‌اید. درهرحال، شما شک خواهید داشت که چه ارزشی را می‌توانید تأمین کنید.

ممکن است به دنبال آن احساس بدی پیدا کنید. زیرا شما مردم را فریب داده‌اید که فکر کنند شما خیلی بااستعدادتر از چیزی که واقعاً هستید، هستید.

اشتراک بین عزت نفس و اعتماد به نفس

آیا شما می‌توانید بدون داشتن اعتماد به نفس، عزت نفس داشته باشید، یا بالعکس؟ اعتماد به نفس و عزت نفس باهم متفاوت هستند. اما تمایل دارند که دست‌دردست هم پیش بروند. به‌ندرت شما یکی از آنها را بدون دیگری دارید.

عزت نفس تماماً راجع به این است که شما چه احساسی راجع به خودتان دارید. اعتماد به نفس آن یقین و اطمینانی است که شما راجع به توانایی خود در مشغول شدن و فعالیت در جهان دارید.

اگر شما عزت نفس پایینی دارید، بعید است که شما ذهنیت درستی داشته باشید که با اطمینان در مسیری وارد شوید که موقعیت‌ها و امکاناتی را برایتان خلق و فراهم کند. اگر شما اعتماد به نفس پایینی دارید، احتمال دارد که ذهن شما با افکاری که ارزش حقیقی شما را تحقیر و پست کنند، آلوده شود. این باعث می‌شود احساس بد و ناخوشی به شما دست دهد.

این باعث ازبین‌رفتن علاقه و اشتیاق شما برای پیگیری هر چیزی و کاری می‌شود که هر نوع ریسکی را به دنبال داشته باشد. به عبارتی مانع از ریسک‌پذیری شما در جهت ارتقاء و پیشرفتتان می‌شود.

این به این خاطر است که آنها بسیار نزدیک به هم و هم‌راستای یکدیگر هستند. بنابراین شما باید حتماً هم روی عزت نفس و تقویت و سلامت آن متمرکز شوید و هم روی اعتماد به نفس و افزایش آن کارکنید. همچنین بدانید که تقویت و سلامت هرکدام بر دیگری نیز تأثیر بسزایی دارد.

این دو مورد همواره ثابت نیستند.

انتظار مداوم از آنها را ترک کنید. اعتماد به نفس و عزت نفس اشتراک دیگری نیز با یکدیگر دارند. آن‌هم این است که آنها چیز ثابت و پایداری نیستند. زمان‌هایی وجود خواهند داشت که شما سطوح پایینی از عزت نفس را خواهید داشت. همچنین، زمان‌هایی وجود خواهند داشت که شما سطوح پایینی از اعتماد به نفس را خواهید داشت.

در حقیقت بدترین کاری که شما می‌توانید انجام دهید این است که دائماً انتظار داشته باشید که سطوح بالایی از هردوی این موارد را داشته باشید. چیزی که مهم‌تر است، این است که تلاش کنید و روی آن کارکنید تا به حالتی ثابت و استوار، دائماً با اعتماد به نفس باشید.

همچنین روی آن کارکنید و سعی کنید که روی یک پایه استوار و ثابت، دائماً احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید. درنتیجه عزت نفس بالایی داشته باشید.

درک نشانه‌های تغییر سطوح این دو مورد

وقتی یک خلبان تشخیص می‌دهد که از مسیر خارج‌شده است، این نشانه‌ای برای این نیست که او بترسد و فریاد بزند و حتی بیشتر از قبل از مسیر خارج شود. این برای این است که او بفهمد که شروع به فرآیند بازگشت به مسیرش کند.

بخشی از یک خلبان بسیار بامهارت بودن این است که به سریع‌ترین حالت و در کمترین زمان ممکن تشخیص دهد که چه زمانی دارد از مسیر خارج می‌شود و فوراً کنترل اوضاع را دوباره در دست گیرد.

به همان اندازه، بخشی از داشتن سطوح بالایی از هر دو مورد اعتماد به نفس و عزت نفس این است که زمان‌هایی را که در سطوح بالایی از این دو مورد نیستیم، تشخیص دهیم.

بنابراین با این تشخیص می‌توانیم کاری را انجام دهیم که برای بازگشت به سطح بالای اعتماد به نفس و عزت نفس و سطحی که بالاترین و بهترین عملکرد خود را داریم، لازم و ضروری است.

همیشه مراقبت از سطوح بالا و سالم اعتماد به نفس و عزت نفس ادامه دارد. این برای عملکرد بالای شما در زندگی لازم و ضروری است.

تأثیر عزت نفس و اعتماد به نفس بر یکدیگر

وقتی می‌گوییم که این دو مورد هم‌راستای هم هستند و بر یکدیگر تأثیر دارند چگونه است؟

اعتماد به نفس یعنی باور و اطمینان به توانایی‌های خود. عزت نفس همان طور که جک کنفیلد هم گفته است، از حس توانمند بودن، دوست‌داشتنی بودن و قابل‌توجه بودن تشکیل‌شده است.

اگر فردی عزت نفس خود را تقویت کند، احساس خوبی نسبت به خود، ازجمله نسبت به توانمند بودن خود پیدا خواهد کرد. درنتیجه باور و اطمینانش به توانایی‌های خود در جهت انجام کارهای مختلف افزایش می‌یابد.

از طرفی دیگر اگر فردی اعتماد به نفس خود را تقویت کند، دارد باور و اطمینانش به توانمند بودن خود را تقویت می‌کند. پس بخش مهمی از عزت نفس خود را نیز ارتقاء خواهد داد.

کسب مهارت‌های مختلف نیز بر احساس لیاقت درونی، ارزش نفس و درنتیجه عزت نفس تأثیر می‌گذارد. از طرفی همین مهارت‌های بیشتر، اطمینان فرد به توانایی‌هایش و درنتیجه اعتماد به نفس وی را افزایش خواهند داد.

بنابراین این دو عامل با یکدیگر تفاوت دارند. هیچ‌کدام به‌تنهایی کافی نیستند. بااین‌وجود، اشتراکاتی نیز با یکدیگر دارند و بر هم مؤثرند.

باید بدانید که عزت نفس چیزی بسیار کامل‌تر و فراتر از اعتماد به نفس است. بخشی از مشکلات زندگی با افزایش اعتماد به نفس برطرف می‌گردند. عزت نفس مشکلات بسیار بیشتری را می‌تواند التیام بخشد و حل کند.

 

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

گفتگو در واتساپ
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام 👋
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟