ارزش نفس و بررسی آن بر اساس سخنان کارل یونگ

ارزش نفس و بررسی آن بر اساس سخنان کارل یانگ

کارل یونگ در رابطه با حرمت یا ارزش نفس می‌گوید: «من آن چیزی که برایم اتفاق افتاده نیستم. من آن چیزی هستم که خودم انتخاب می‌کنم که باشم.»

واقعیت ناراحت‌کننده‌ای که در مورد اکثریت انسان‌ها وجود دارد این است که اکثر مردم باور دارند که آنها چیزی هستند که برایشان اتفاق افتاده است.

ارزش نفس و اتفاقات گذشته

اکثر مردم ارزش نفس خود را با گذشته‌شان برابر می‌دانند. یا با دستاوردهایشان برابر می‌دانند. یا حتی ارزش نفس خود را با چگونگی دیدگاه سایر افراد نسبت به خودشان می‌سنجند. اما ما هیچ‌کدام از این چیزها نیستیم. ما همان‌طور که یونگ گفته آن چیزی هستیم که خودمان انتخاب می‌کنیم که باشیم.

ما همیشه فقط به اندازه یک تصمیم از یک زندگی کاملاً متفاوت فاصله داریم. چیزی که برای ما اتفاق می‌افتد، هرگز یک انتخاب نیست. بلکه همیشه انتخاب ما آن احساسی است که برمی‌گزینیم که راجع به اتفاقات داشته باشیم.

اینکه انتخاب می‌کنیم که چگونه نسبت به شرایط زندگی پاسخ دهیم و واکنش نشان دهیم، یک گزینه انتخابی است. همین گزینه انتخابی بر تفسیر ما از ارزش نفس ما اثر دارد.

آن کسی که تصمیم می‌گیریم در هرلحظه باشیم، ازجمله در ناملایمات، کیفیت زندگی ما و سطح ارزش نفس ما را تعیین می‌کند. گذشته‌تان را پشت سر بگذارید و رها کنید. همین امروز، همین حالا، تصمیم بگیرید که از این لحظه به بعد چه کسی خواهید بود.

 

تأثیر ناخودآگاه بر زندگی

کارل یونگ می‌گوید: «به‌محض این‌که ناخودآگاه را هوشیار کنید، به زندگی‌تان جهت خواهد داد و شما آن را سرنوشت خطاب خواهید کرد.»

چرا دائماً اتفاقات بد سراغ من می‌آیند؟ چرا دائم انسان‌های منفی در زندگی من ظاهر می‌شوند؟ ناخودآگاه یا ذهن نیمه هوشیار تقریباً همه رفتارهای انسان را کنترل می‌کند.

این‌گونه گفته می‌شود که تقریباً همه فعالیت‌های مغزی در یک سطح ناخودآگاه یا نیمه هوشیار اتفاق می‌افتند.

مشکل این است که اکثر مردم این اصل مهم و اساسی را درک نمی‌کنند. بنابراین زندگی‌شان را روی حالت خلبان خودکار گذاشته‌اند و می‌گذرانند. این مسئله به ارزش نفس انسان‌ها نیز خدشه وارد می‌کند. درنتیجه دائماً واکنش‌ها و پاسخ‌های یکسانی دریافت می‌کنند و اغلب مشکلات یکسانی برای آنها دوباره و دوباره تکرار می‌شود.

انیشتین گفته است: «تعریف جنون این است که کار یکسانی را بارها و بارها انجام دهیم و توقع کسب نتیجه متفاوتی را داشته باشیم.»

 

تغییر ندادن واکنش‌ها و تأثیرش بر دستاوردهای زندگی و ارزش نفس افراد

تا زمانی‌که شما واکنش‌ها، پاسخ‌ها و اعمال و اقدامات خود را تغییر ندهید، به‌طور ناخودآگاه در درون خودتان شرطی خواهید شد. شما دستاوردهای متفاوتی در زندگی‌تان نخواهید دید. پس ارزش نفس شما هم آسیب می‌بیند.

تا زمانی‌که یاد نگیرید که چرا دارید دائماً به روشی خاص عمل می‌کنید، شما هرگز نمی‌توانید بهتر عمل کنید. تا زمانی‌که ما یاد نگیریم که چرا ما دائماً احساسی مشابه داریم، آن هم روی پایه‌ای ثابت، ما قادر نخواهیم بود که دائماً احساس بهتری در هر چیزی داشته باشیم. پس ارزش نفس ما نیز آسیب خواهد دید.

شما لازم است که به عقب قدم بردارید و زندگی خود را تحت آزمایش قرار دهید. خودتان را آزمایش کنید. کدام احساسات، رفتارها، عادت‌ها و اعمال دارند به صورت خودکار اتفاق می‌افتند و دائماً تکرار می‌شوند؟ چه چیزی را می‌توانید به نور آگاهی خود و حضور خود بیاورید و بیفزایید؟

اگر بتوانید آن را مدیریت کنید، می‌توانید شروع به تغییر آن عادت‌ها کنید، آن هم به شکل خودآگاه. با تکرار شما می‌توانید این عادات، احساسات و رفتارهای جدید را برنامه‌ریزی مجدد کنید و آنها را وارد برنامه ناخودآگاه جدید خود کنید. عادت‌های بهتر، واکنش‌های بهتر و دستاوردهای بهتر. در نتیجه ارزش نفس سالمی خواهید داشت.

 

تضادها به مسائل مختلف معنا می‌بخشند.

کارل یونگ می‌گوید: «به همان میزان که می‌توانیم تشخیص دهیم که تنها هدف هستی و وجود انسان چیست، مانند این است که شمعی را در تاریکی مطلق بیفروزیم.»

از طرفی دیگر کارل یونگ می‌گوید: «حتی یک زندگی شاد نمی‌تواند بدون میزانی تاریکی باشد و لغت شادی معنی‌اش را از دست می‌دهد اگر در توازن با ناراحتی نباشد. بهتر است که همه‌چیز را همراه با صبر و تحمل رعایت کنیم.»

پس هرگز نباید با ناملایمات و سختی‌های زندگی ارزش نفس خود را زیر سؤال ببریم.

در جایی دیگر کارل یونگ می‌گوید: «کم‌ترین چیزهایی که دارای معنا هستند، بیشتر از بزرگ‌ترین چیزهای فاقد آن در زندگی ارزش دارند.» بدون تضاد ناراحتی، شادی وجود ندارد. بدون تاریکی، نوری وجود ندارد. آن‌گاه یک زندگی شاد، بدون ناراحتی، بدبختی، شکست یا مشکلات وجود نخواهد داشت.

 

پول و دارایی ارزش نفس شما را تعیین نمی‌کند.

یک زندگی شاد، یک زندگی کامل، زندگی‌ای است که معنا و مفهوم داشته باشد. اگر شما در دارایی و تصرف خود، هر پنی روی زمین را داشته باشید و تمامی دارایی‌های مادی که می‌خواهید را نیز داشته باشید، این‌ها هیچ تضمینی برای شادی شما ایجاد نمی‌کنند. مطمئناً معنایی هم به زندگی شما نخواهند بخشید. شما به چیزها، پول یا دارایی‌ها نیاز ندارید تا معنا و مفهوم داشته باشید.

بنابراین، ارزش نفس شما با این چیزها تعریف نمی‌شود و نباید داشته‌ها یا نداشته‌هایتان ارزش نفس شما را تعیین بکند.

اما معنی زندگی می‌تواند ثروتمندی را نیز ایجاد کند. با معنا و مفهوم و هدف در زندگی‌تان، شما می‌توانید بدون ترس با چالش‌های اجتناب‌ناپذیر زندگی‌تان روبرو شوید.

با معنا و مفهوم و هدف در زندگی‌تان، شما می‌توانید اجازه دهید که گذشته‌تان برود و آن را رها کنید. زیرا همیشه آینده‌ای روشن‌تر وجود دارد که برای رسیدن به آن تلاش کنید و باور داشته باشید که فردایی وجود دارد.

معنا و مفهوم و هدف در زندگی می‌تواند تعیین‌کننده ارزش نفس شما باشد. معنا و مفهوم و هدف به شما دلیلی می‌دهد که صبح از خواب بیدار شوید. به شما اشتیاقی می‌دهد که روزتان را آغاز کنید. هدف برای زندگی کردن، روشن کردن شمعی در تاریکی وجودتان است. کشف کنید که شما واقعاً چه کسی هستید؟ یک زندگی با معنا و مفهوم و هدف را ایجاد کنید و هر چالش اجتناب‌ناپذیری را که سر راهتان قرار می‌گیرد بپذیرید.

 

تفسیر ما از اتفاقات، واقعیت را در ذهن ما می‌سازد.

کارل یونگ می‌گوید: «این تماماً به چگونگی دیدگاه ما نسبت به چیزها بستگی دارد نه آن‌گونه که هستند.» هرچه در زندگی شما اتفاق می‌افتد، واقعیت نیست. بلکه درعوض تفسیر شما از آن است. پس واقعیت آن چیزی نیست که اتفاق می‌افتد، بلکه تفسیر شما از واقعیت است که آن را می‌سازد. همین تفسیرها بر ذهنیتتان از ارزش نفس شما تأثیر دارد.

در یکی از بهترین روزهایتان، چالشی ظاهر می‌شود و شما با حضور خود، با اعتماد به نفس، با شایستگی، با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنید. سپس آن چالش محو می‌شود. شاید حتی تبدیل به نعمت و برکت و یا درک جدیدی شود. در این حالت دید مثبتی به ارزش نفس خود خواهید داشت.

در یکی از بدترین روزهایتان، همان چالش ظاهر می‌شود. شما با عصبانیت و ناآگاهانه واکنش نشان می‌دهید. در نتیجه آن چالش به مشکل بزرگ‌تری تبدیل می‌شود و در نتیجه زندگی‌تان را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد. در این حالت دیدی منفی به ارزش نفس خود خواهید داشت.

پس چه شد؟ این همان چالش بود. این بستگی به طرز نگاه شما به آن دارد. همگی ما لحظات مشابه این را در زندگی‌مان تجربه کرده‌ایم. مشکلاتی را تجربه کرده‌ایم که به علت واکنش ما نسبت به آنها افزایش یافته‌اند. یا برعکس، چالش‌هایی که به علت واکنش ما نسبت به آنها محو شده‌اند.

 

طرز نگاه ما به مسائل، مؤثر بر ارزش نفس

تمامی این‌ها به طرز نگاه ما به مسائل بستگی دارد. ما می‌توانیم در هر چیزی زیبایی و یا زشتی ببینیم. سؤال حقیقی این است که شما انتخاب می‌کنید که کدام‌یک را ببینید؟

 

قضاوت کردن و ارزش نفس

کارل یونگ می‌گوید: «تفکر سخت است، به همین علت است که اکثر مردم قضاوت می‌کنند.»

ما باید قدم به عقب برداریم و خودمان را قضاوت کنیم. این آسان نیست. زیرا همه ما می‌خواهیم که خودمان را به چشم انسان‌های خوب با ارزش نفس بالا ببینیم. شما باید مسئولیت قضاوت کردن خود را بپذیرید و صادقانه خودتان را قضاوت کنید. مردم، چیزها و شرایط را قضاوت کنید. چگونه قضاوت خواهید کرد؟ چه کسی را قضاوت خواهید کرد؟

آیا تابه‌حال شده که چیزی، کسی یا موقعیتی را قضاوت کنید و بعد به این نتیجه برسید که اشتباه کرده‌اید؟ فکر کنم که همگی ما چنین تجربیاتی داشته‌ایم. ما هرگز نباید بدون شواهد و حقایق کسی یا چیزی یا موقعیتی را قضاوت کنیم.

پس ما باید خودمان انتخاب کنیم که چگونه به مسائل و یا به دیگران نگاه کنیم. چه‌بهتر که انتخاب کنیم که زیبایی‌ها و چیزهای مثبت و خوب را ببینیم. این‌گونه ارزش نفس سالم‌تری خواهیم داشت.

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

گفتگو در واتساپ
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام 👋
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟