عزت نفس و راهکارهایی برای افزایش و تقویت آن

عزت نفس و راهکارهایی برای افزایش و تقویت آن

تا اینجا طی مقالات مختلف با عزت نفس و اهمیت آن در مسیر رشد و موفقیت آشنا شده‌اید. اگر دائماً افکار و رفتارهایی را تمرین کنید، به‌تدریج این تمرین‌ها به یکی از عادت‌ها و رفتارهای شما تبدیل می‌شوند و به شما کمک می‌کنند تا عزت نفس و همچنین اعتمادبه‌نفس را در خودتان تقویت کنید.

عزت نفس و حتی اعتمادبه نفس نوعی اسکلت روانی برای انسان در نظر گرفته می‌شوند، زیرا افزایش و تقویت آنها باعث سلامت فکری و روانی انسان می‌شود.

در مقاله عزت نفس کودکان و مقاله عزت نفس دکتر هلاکویی اشاره شد که تا چه اندازه تقویت عزت نفس از همان سنین کودکی اهمیت دارد.

ازآنجایی‌که هنوز علم افراد در زمینه تربیت فرزند بسیار محدود است، اشتباهات زیادی در تربیت فرزندان صورت می‌گیرد که عزت نفس آنها را به طرز منفی تحت تأثیر قرار می‌دهد.

بنابراین، همین‌طور که سن انسان بالاتر می‌رود، نیاز بیشتری به افزایش عزت نفس در خودش احساس می‌کند. بنابراین آشنایی با روش‌های مختلف افزایش و تقویت آن بسیار می‌تواند کمک‌کننده باشد.

این روش‌ها بسیار متنوع هستند و در مقالات قبل به برخی از آنها اشاره‌شده است. در این مقاله نیز به چند مورد دیگر از این روش‌ها خواهیم پرداخت.

نگهداری از حیوانات خانگی

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که نگهداری از حیوانات خانگی می‌تواند عزت نفس شما را افزایش دهد. حیوانات خانگی بدون قیدوشرط به ما عشق می‌ورزند که می‌توانند تمایل ما به توجه و عشق را به‌طور کامل تأمین کنند.

همچنین، نگهداری از حیوانات خانگی به مسئولیت‌پذیری و محبت همیشگی شما نیاز دارد. درنتیجه می‌توانند شما را از مشغله‌های فکری و مشکلاتتان دور کنند.

کسب یک مهارت مشخص، افزاینده عزت نفس است.

برای کسب مهارتی خاص، نیاز است که برای آن زیاد تمرین کنید. کسب مهارت در زمینه‌ای خاص ازاین‌جهت می‌تواند یکی از راه‌های تقویت عزت نفس باشد که علاوه بر فواید آن مهارت جدید، شایستگی و انضباط برایتان به ارمغان می‌آورد. بنابراین احساس رضایتمندی بیشتری را در شما ایجاد می‌کند. این مسئله می‌تواند حس توانمند بودن شما را نیز افزایش دهد.

اهمیت دادن به ظاهر خود و اختصاص دادن زمانی ویژه برای خود

یکی از راه‌های افزایش و تقویت عزت نفس، اهمیت دادن به خود و علاقه‌مندی‌های خود است. زمانی که شما به ظاهر خودتان توجه می‌کنید و اهمیت می‌دهید، احساس باارزش بودن خواهید کرد. بنابراین باید همیشه در برنامه روزانه خود، زمانی را به‌طور ویژه صرفاً به خودتان اختصاص دهید. این مسئله بر روی حس خوددوستی شما تأثیر می‌گذارد.

تجربه‌های جدید، افزاینده عزت نفس است.

هرگز از تجربه‌های جدید در زمینه‌های مختلف، نترسید. سعی کنید از محیط امن خود خارج شوید و با افراد جدید و متفاوتی ملاقات کنید. از مکان‌های دیدنی جدید بازدید کنید و فعالیت‌های هیجان‌انگیز زیادی را تجربه کنید. به‌این‌ترتیب می‌توانید یک زندگی شاد و متفاوت داشته باشید. این به میزان زیادی اعتمادبه‌نفس و عزت نفس شما را تقویت می‌کند.

ورزش کردن مداوم

با ورزش کردن ازنظر جسمی، ذهنی و عاطفی احساس بهتری پیدا خواهید کرد. ورزش کردن همچنین می‌تواند نقش مؤثری در کنترل و مدیریت سلامتی شما داشته باشد. به همین دلیل است که افراد ورزشکار معمولاً هم اعتمادبه‌نفس و هم عزت نفس بالاتری دارند. در برخی از مقالات پیشین هم به مسئله نقش سلامت جسمانی در افزایش عزت نفس سالم اشاره‌کرده‌ایم.

تغییر محیط

روحیه انسان همواره به تغییر نیاز دارد. این تغییر محیط می‌تواند کار کردن در یک محیط دیگر، سفر کردن به مکانی دیگر، تفریح با دوستان و گذراندن زمان بیرون از خانه باشد. این کار انگیزه شما را افزایش می‌دهد. بنابراین حتی اگر به‌طور کوتاه‌مدت محیط خود را تغییر دهید، می‌تواند کمک شایانی به حفظ و افزایش عزت نفس شما بکند.

انجام کارهای داوطلبانه، مؤثر در تقویت عزت نفس

کمک و حمایت افرادی که نیاز به کمک دارند و خدمت کردن به آنها، می‌تواند به شما احساس باارزش بودن بدهد. می‌توان گفت که یکی از راه‌های همدلی با دیگران، خدمت کردن به آنها هنگام نیازشان است. انجام کارها و خدمات داوطلبانه یکی از بهترین راه‌های همدلی با دیگران است. این کار بر افزایش ارزش نفس شما تأثیر مثبت دارد.

تعیین ارزش‌های زندگی

برای اینکه احساس بهتری نسبت به زندگی خودتان داشته باشید، بهتر است ارزش‌ها و یا اصولی که زندگی شما قرار است بر آن‌ها متمرکز شود و بنا گردد را تعیین کنید. سپس زندگی خودتان را ارزیابی کنید و مشخص کنید که کدام قسمت‌ها از زندگی شما با ارزش‌ها و اصول تعیین‌شده توسط خود شما هماهنگی ندارند. درنهایت می‌توانید تغییرات لازم را ایجاد کنید و از زندگی خود بیشتر لذت ببرید.

تأیید کردن خود، مؤثر در تقویت عزت نفس

همیشه جملات مثبت و بامحبت به خودتان بگویید. با خودتان مهربان باشید. وقتی با دیگران راجع به خودتان صحبت می‌کنید، با احترام از خود یاد کنید و هرگز خود را کوچک نکنید. البته منظور با غرور و تکبر حرف زدن هم نیست. حتی می‌توانید این جملات مثبت راجع به خودتان را درون یک دفترچه یادداشت بنویسید. سپس هرروز بعد از بیدار شدن از خواب و شب قبل از خوابیدن سعی کنید این جملات مثبت را با خودتان تکرار کنید.

یادداشت کردن موفقیت‌ها و دستاوردها

یکی از راه‌های افزایش عزت نفس خصوصاً در بزرگ‌سالان این است که هر موفقیت و دستاوردی را که در مسیر زندگی خود کسب کرده‌اند بدون توجه به میزان آن یادداشت کنند. یادآوری این موفقیت‌ها و دستاوردها همیشه احساس غرور، افتخار، خرسندی و رضایت را در درون فرد ایجاد می‌کند.

مراقبت کردن از روابط، مؤثر در تقویت عزت نفس

افراد مهم زندگی خود را نه‌تنها نباید از یاد ببرید، بلکه باید عشق، زمان و توجه لازم را نیز به آنها اختصاص دهید. سعی کنید روش‌هایی را پیدا کنید که به کمک آنها بتوانید ارتباطات خوب، سالم و کاملی را ایجاد کنید. به‌این‌ترتیب موفق می‌شوید که روابط خودتان را پرورش دهید. پرورش روابط سالم، در افزایش عزت نفس نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند.

تفکر بیش‌ازحد راجع به مسائل بیهوده را متوقف کنید.

افکار تکراری را که همیشه در مغز شما در حال گردش هستند، متوقف کنید. همیشه سعی کنید که زمان خودتان را با کار مفید و خوب پرکنید تا افکار تکراری و بیهوده به سراغ شما نیایند.

به چالش کشیدن افکار منفی و محدودکننده

زمانی که افکار منفی در مورد خودتان و ارزش‌هایتان به سراغتان می‌آیند، سعی کنید با یادآوری دستاوردهای خود یا شواهد مخالف، آن‌ها را به چالش بکشید. از این طریق می‌توانید با تقویت حس خوددوستی خود، عزت نفس خودتان را تقویت کنید و احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید.

پذیرش شکست به‌عنوان بخشی از مسیر رشد، عزت نفس شما را افزایش می‌دهد.

شکست، بخشی ضروری از رشد و یادگیری است. بنابراین هیچ‌گاه نباید از شکست خوردن بترسید و خودتان را برای شکست سرزنش کنید. شکست نشان‌دهنده تلاش شماست. فراموش نکنید که همیشه می‌توانید برای دستیابی به موفقیت از تجربه‌های شکست خود استفاده کنید. تلاش کردن و با شکست مواجه‌شدن خیلی بهتر از هرگز تلاش نکردن است.

تعیین کردن حدومرزهای شخصی برای خودتان

شما باید شخصیت خودتان را به‌خوبی بشناسید. سپس حدومرزهای شخصی خودتان را تعیین کنید و اجازه ندهید دیگران از آنها عبور کنند. طریقه واکنش درست نشان دادن در شرایط مختلف را یاد بگیرید. در تصمیم‌های خودتان قاطع باشید. در مقالات قبلی نیز به این مسئله اشاره‌شده بود که تعیین حدومرزهای مشخص و راحت بله و یا نه گفتن در هر زمان و مکان که لازم است، می‌تواند در حفظ و افزایش عزت نفس یا حرمت نفس شما مؤثر واقع شود. بدین ترتیب اجازه نخواهید داد که دیگران از شما سوءاستفاده کنند.

 

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

گفتگو در واتساپ
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام 👋
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟