پول و ثروت و بررسی موانع ذهنی موجود علیه به‌ دست آوردن آن

پول و ثروت و بررسی موانع ذهنی موجود علیه به‌ دست آوردن آن

آموخته‌ها و چیزهایی که ما یاد می‌گیریم، چه در زمینه پول و ثروت چه هرچیز دیگر، ذهنمان را تغذیه می‌کنند. پس به‌تدریج افکار، باورها و ارتعاش‌های ذهن ما را تشکیل می‌دهند. برای رشد کردن و موفق شدن، مسئله آموختن و یادگیری ضروری است.

ما از کودکی یاد گرفته‌ایم که پول و ثروت زیاد از ما انسان بدی می‌سازد. یاد گرفته‌ایم که ضررهای پولدار شدن از فواید آن بیشتر است. این الگوهای فکری به‌طور ناخودآگاه موانعی ذهنی را برای ما به وجود آورده‌اند.

در این مقاله با برخی از موانع ذهنی رایج که سدی در برابر پیشرفت و موفقیت، از جمله موفقیت مالی است، آشنا می‌شویم. همچنین به چگونگی خلاص شدن از دست این موانع ذهنی اشاره می‌کنیم.

ترس از ناراحت کردن دیگران با کسب پول و ثروت زیاد

گاهی اوقات ما برای اینکه دیگران مخصوصاً اطرافیان و عزیزان خود را ناراحت نکنیم، خودمان را از رشد و پیشرفت باز می‌داریم. بنابراین، برای اینکه آنها احساس بدی پیدا نکنند، از کسب پول و ثروت بیشتر از یک حد مشخص، سر بازمی‌زنیم.

وقتی ما خود را تغییر می‌دهیم و پیشرفت می‌کنیم یا پولدار می‌شویم، سبک زندگی ما به‌گونه‌ای تغییر می‌کند. بنابراین، اطرافیان و خانواده و عزیزانمان هم مجبور می‌شوند در خود تغییراتی ایجاد کنند. این تغییر اجباری برای آنها خوشایند نخواهد بود. درنتیجه خود را از تغییر کردن باز می‌دارند.

پس ممکن است آنها را از دست بدهیم و بینمان فاصله ایجاد شود. به‌عبارتی آن‌ها با دیدن موفقیت ما پی به نوعی بی‌عرضگی یا ناکارآمدی در خودشان می‌برند. پس راحت‌ترین راه برای خلاص شدن از این حس ناخوشایند، دور شدن و فاصله گرفتن از ما است.

انسان موجودی با هویت اجتماعی است. پس ترس از ناراحتی و فاصله گرفتن اطرافیان، می‌تواند باعث شود که برای کسب پول و ثروت کمتر تلاش کنیم.

بهتر است بدانید که خانواده و اطرافیان شما اگر قلباً شما را دوست داشته باشند، از پیشرفت و موفقیت شما نیز قلباً خوشحال می‌شوند. پس حاضرند برای ماندن در کنار شما هر تلاشی انجام دهند و تغییرات لازم را نیز در خود ایجاد کنند.

نگران دوری اطرافیان خود نباشید. افراد معاشر با شما در دستاورهادی کلی شما در زندگی تأثیر مستقیم دارند. پس شاید بهتر باشد از افرادی با دستاورهای سطح پایین و با ارتعاش منفی دوری کنید.

ترس از تغییر و کسب پول و ثروت زیاد

برخی اوقات ما انسان‌ها در درون خود از تغییرات جدید و درنتیجه از خروج از منطقه امن خود می‌ترسیم. وقتی خودمان را در موقعیتی جدید با پول و ثروت فوق‌العاده زیاد تصور می‌کنیم، نمی‌دانیم که شرایط چه تغییری خواهد کرد. همچنین مطمئن نیستیم که دوستانمان در کنارمان می‌مانند یا خیر.

به عبارتی در ذهن خودآگاه خود منافع و خوبی‌های پولدار شدن و رفاه و خوشبختی را برای خود تصور می‌کنیم. اما ناخودآگاه ما، مسائل منفی احتمالی، خطرات و ترس از ناشناخته‌های حاصل از کسب پول و ثروت را به یادمان می‌آورد و مانع از خروج ما از منطقه امن خویش می‌شود.

اطلاع نداشتن از میزان توانایی‌های خود

تا زمانی که ما انسان‌ها به‌طور آگاهانه باور نداشته باشیم که توانایی‌های نامحدودی داریم و می‌توانیم خیلی بیشتر از چیزی که داریم به‌دست آوریم، نمی‌توانیم به بهترینِ خودمان دست پیدا کنیم.

بسیاری از افراد خودشان را دست‌کم می‌گیرند و باورهای محدودکننده زیادی درباره توان‌مندی‌های خود دارند. مربی‌های موفقیت، روان‌شناسان و سخنرانان انگیزشی سعی دارند به افراد کمک کنند تا درک کنند که خیلی بهتر از آنچه فکر می‌کنند هستند.

بنابراین کار کردن مداوم روی حس ارزشمندی، دوست داشتن خود و خودباوری، در به دست آوردن پول و ثروت بیشتر و سایر موفقیت‌ها در زندگی بسیار مؤثر است.

باور نداشتن به خود، مانعی دیگر دربرابر کسب پول و ثروت

اگر حتی استعدادها و توان‌مندی‌های خود را کامل بشناسیم، برای کسب پول و ثروت زیاد کافی نیست و باید به خودمان هم باور داشته باشیم.

یکی از قوانین مهم کسب موفقیت‌های مادی و معنوی، قانون لیاقت درونی است. یعنی ما خود را لایق و سزاوار کسب پول و ثروت یا هر موفقیت دیگر در زندگی بدانیم.

ما همگی چه در خودآگاه چه در ناخودآگاه، خودمان را لایق سطح مشخصی از زندگی می‌دانیم. پس به کمتر از آن سطح راضی نمی‌شویم و به بالاتر از آن هم حاضر نیستیم دست پیدا کنیم.

بررسی کنید که تاحال در زندگی خود چه دستاوردهایی داشته‌اید؟ از نظر میزان پول و ثروت در کجا قرار دارید؟ وضع سلامتی روحی و جسمی شما چگونه است؟ روابط اجتماعی و عاطفی‌تان چگونه است؟ پاسختان به این سؤالات نشانه‌ای از باور شما به میزان سطح لیاقت خود است.

پس در این قسمت آموختیم که دستاوردها و میزان موفقیت افراد در زندگی‌شان در جوانب مختلف، نشانه‌ای از لیاقت درونی آنها است. یعنی سطحی از شایستگی و لیاقت که خودشان برای خودشان درنظر گرفته‌اند. این میزان با تغییر سطح خودباوری افراد، تغییر خواهد کرد.

پول و ثروت نتیجه چه چیزی است؟

پول بستگی به سه عنصر طلایی باور، احساس و عادت دارد. فقط درصورتی افراد پول و ثروت خوب و زیادی به دست می‌آورند که برآیند این سه عنصر طلایی، خروجی مثبتی داشته باشد.

هرچه الان هستیم و تمامی دستاوردهایمان نتیجه این سه عامل است. پس برخلاف باور بسیار از افراد، پولی که بیش از نیاز روزمره افراد در زندگی‌شان باشد به غیر از حقوق یا دستمزد عادی آنها، هرگز فقط با کار کردن زیاد و بدون کار روی باورها، احساسات و عادت‌ها به دست نمی‌آید.

تأثیر کتاب‌های آموزنده موفقیت مالی

کتاب‌هایی که در زمینه موفقیت مالی و کسب پول و ثروت نوشته شده‌اند، یا می‌آموزند که از قانون جذب استفاده کنیم تا پول به دست آوریم؛ یا نحوه مدیریت پول و سرمایه‌گذاری را آموزش می‌دهند.

متأسفانه، اکثر این مدل کتاب‌ها، مسئله تأثیر باورها، احساسات و عادت‌ها و حتی انگیزه‌های فردی را در کسب پول و ثروت بیشتر در نظر نمی‌گیرند.

از طرفی خواندن کتاب به‌تنهایی نمی‌تواند مؤثر باشد. برای نتایج بهتر، باید از آموزش‌های مفصل حضوری و خصوصی، سمینارها و کارگاه‌های عملی نیز استفاده کرد.

دلیلش این است که به‌غیر از آموزش‌های اولیه کلی و عمومی، با توجه به تفاوت‌های شخصیت افراد و سابقه رشد و محیط پیرامونشان، آن‌ها نیاز به آموزش‌های خصوصی و منحصر به فرد خود دارند.

چگونگی افزایش میزان کسب پول و ثروت با استفاده از ای‌اف‌تی

آموختیم که پول درآوردن مسئله‌ای ذهنی است و ناخودآگاه میزان آن را تعیین می‌کند. بنابر میزان لیاقت و شایستگی که برای خود پذیرفته‌ایم، ناخودآگاهمان اجازه نمی‌دهد که بیشتر از سطح لیاقت درونی‌مان پول درآوریم.

در انتهای مقاله قبل به این مسئله اشاره کردیم که ۵۰ جمله، خاطره، ضرب‌المثل یا اصطلاح را که درباره پول به ذهنتان می‌رسد، یادداشت کنید.

این یادداشت‌ها باورهای مالی غلط و محدودکننده ما را نشان می‌دهند. با استفاده از تکنیک ای‌اف‌تی که در مقالات قبلی با آن آشنا شده‌اید، می‌توان باورهای محدودکننده و موانع ذهنی بیشتری را یافت.

سپس با کمک همین تکنیک ای‌اف‌تی، به خنثی‌سازی خاطرات پشت این باورهای محدودکننده می‌پردازیم. درنتیجه این باورهای غلط را از ذهن خود حذف می‌کنیم.

از طرفی با همین ای‌اف‌تی می‌توانیم باورهای جدیدی را که در مسیر کسب پول و ثروت یا هر موفقیت دیگری در زندگی به کار می‌آیند و سازنده و مثبت هستند، در ذهن خود جایگزین کنیم و آنها را به باورهای ذهن ناخودآگاه خود تبدیل کنیم.

پس موانع ذهنی خود را جدی بگیریم. دستاوردهای ما در زندگی شدیداً به این موانع ربط دارند. با حذف آنها می‌توانیم دستاوردهای بهتر و موفقیت‌های بیشتری را در زندگی خود تجربه کنیم.

تاحدودی فهمیدیم که نگرش و دیدگاه صحیح به پول و ثروت چگونه باید باشد. موانع ذهنی در برابر رشد اقتصادی و موفقیت مالی را نیز شناختیم. پس تنها مانع ورود پول به زندگی ما، خود ما یا به عبارتی ناخودآگاه ما است. با اصلاح باورهای ذهنی غلط و حذف موانع ذهنی در ناخودآگاهمان می‌توانیم جریان ورودی پول و ثروت را به زندگی‌مان افزایش دهیم.

 

 

 

 

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

گفتگو در واتساپ
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام 👋
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟