پیشرفت تحصیلی و نقش اعتماد به نفس در این زمینه

پیشرفت تحصیلی و نقش اعتماد به نفس در این زمینه

در مقالات پییشین وب‌سایت یک‌مربی، با تعریف اعتماد به نفس، اهمیت و روش‌های تقویت آن به طور کلی آشنا شدیم. همچنین در مقاله‌ای به طور اختصاصی به اعتماد به نفس و اهمیت آن در کودکان پرداختیم. در این مقاله می‌خواهیم رابطه اعتماد به نفس بالا را که به معنی اطمینان، باور و اعتماد به توانایی‌های خودمان است، با پیشرفت تحصیلی بررسی کنیم.

پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان و دانش‌جویان از مواردی است که برای اکثر خانواده‌ها بسیار اهمیت دارد. والدین دائما به‌دنبال راه و روش‌های مختلف در جهت ارتقای وضعیت تحصیلی فرزندان خود هستند.

یکی از مهم‌ترین مواردی که در موفقیت و پیشرفت تحصیلی بسیار ضروری است، داشتن اعتماد به نفس بالا است. دانش‌آموزان در کنار تلاشی که می‌کنند و زمانی که به مطالعه دروس خود اختصاص می‌دهند، باید مطمئن باشند که حتما تلاش‌های آنها نتیجه خواهد داد و آنها از استعداد و هوش کافی برای موفقیت برخوردارند.

به‌جای ترس و نگرانی از عدم موفقیت در امتحانات خود، باور داشته باشند که تلاششان حتما نتیجه خواهد داد.

اگر یک بار در امتحان یا تکلیفی بی‌دقتی کردند و یا اشتباه به سؤالی پاسخ دادند، خود را نبازند. دفعات آینده از دوباره شکست خوردن واهمه نداشته باشند. بپذیرند که شکست بخشی از مسیر موفقیت است و از آن شکست درس بگیرند. در دفعات بعد، دقت خود را بالا ببرند و سعی کنند همان اشتباه قبلی را مجددا تکرار نکنند.

همه این موارد با تقویت اعتماد به نفس دانش‌آموزان امکان‌پذیر خواهد بود.

نقش والدین در تقویت اعتماد به نفس دانش‌آموزان و پیشرفت تحصیلی آنها

والدین نیز باید یاد بگیرند و به‌ خاطر بسپارند که هیچ‌گاه فرزند خود را با سایرین، مقایسه نکنند. مقایسه فرزندان، خصوصا در سنین پایین‌‌تر، شدیدا بر کاهش سطح اعتماد به نفس و عزت نفس آنها تاثیر دارد.

والدین باید به فرزندان خود بیاموزند که آنها همیشه خودشان را با روز قبل خود مقایسه کنند. باید سعی کنند همیشه در بهتر شدن خود و به نمایش گذاشتن بهترینِ خود کوشا باشند.

نقش اعتماد به نفس بالا در پیشرفت تحصیلی

اعتماد به نفس یعنی باور داشته باشید که می‌توانید بهترینِ خود باشید. نیازی نیست که شما بزرگ‌ترین، بهترین یا درخشان‌ترین باشید تا اعتماد به نفس بالا داشته باشید. برای تقویت اعتماد به نفس، تنها کافیست باور داشته باشید که می‌توانید بیشترین نیرو و توان خود را به کار بگیرید و بهترینِ خود را به نمایش بگذارید. همچنین باید ریسک‌پذیر باشید.

برای موفقیت و پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان اعتماد به نفس بالا ضروری است. دانش‌آموزان باید ریسک کردن و دست‌یابی به فراتر از توانایی‌های فعلی خود را تمرین کنند. آنها باید انتقادپذیر باشند. بدون این‌که باور خود را نسبت به توانایی‌های‌شان از دست بدهند، بازخوردهای دیگران را دریافت کنند. از این طریق باید به بهبود خود کمک کنند.

اگر دانش‌آموزان باوری عمیق و قوی نسبت به توانایی‌های خود داشته باشند، می‌توانند ایده‌هایی نو را در ذهن بپرورند. وقتی از ارتکاب اشتباه و شکست نترستند می‌توانند مهارت‌های جدیدی را آموزش ببینند. این مطمئناً برای پیشرفت تحصیلی آنها بسیار مفید خواهد بود.

تفکر و استانداردهای اشتباه درباره موفقیت و پیشرفت تحصیلی

فقدان اعتماد به نفس بالا لزوما ارتباطی با عدم توان‌مندی ندارد. خیلی وقت‌ها اعتماد به نفس پایین به‌دنبال تمرکز بیش‌ازاندازه بر روی توقعات و استانداردهای غیر واقع‌بینانه دیگران از جمله والدین و جامعه شکل می‌گیرد.

خیلی وقت‌ها استانداردها و معیارهای موفقیت از نظر دیگران اشتباه و غیر واقع‌بینانه است. مثلا کارل آربیتر یکی از معلمان سابق آلبرت انیشتین راجع به او گفته بود: «پسری که نمره ریاضی را در کلاس من از دست داد، و سال‌های زیادی نگذشت که شروع به تدریس در کالج کرد، حال فراتر از من رفته و جایزه نوبل را نیز برنده شده است.»

شاید به‌علت از دست دادن نمره ریاضی، معلم آلبرت انیشتین هوش و استعداد او را مورد قضاوت قرار داده باشد. درهرحال به‌وضوح می‌بینیم که درمورد او اشتباه بزرگی کرده است.

اعتماد به نفس یک بازی درونی است که شما تنها با خودتان بازی می‌کنید. دیگران با انتقادات خود شما را پایین می‌کشند. این تنها به خود شما بستگی دارد که تا چه حد به توانایی‌ها و استعدادهای خود باور و اطمینان داشته باشید تا در تقویت اعتماد به نفس شما موثر واقع شود.

تنها شما هستید که می‌توانید اعتماد به نفس بالا را به خود تقدیم کنید و یا خودتان را از آن محروم سازید. تنها شما از استعدادها و توانایی‌های خود اطلاع دارید و باید به تقویت اعتماد به نفس خود اهمیت دهید.

افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند با خودشان مثبت و خوش‌بینانه صحبت می‌کنند. آنها ریسک‌پذیر، پرانرژی و شاد هستند. این خصوصیات برای هر نوع موفقیتی از جمله موفقیت و پیشرفت تحصیلی اهمیت دارند. چنین افرادی با صحبت‌های مثبت خود با دیگران در تقویت اعتماد به نفس دیگران نیز مؤثر واقع می‌شوند.

برخی از راه‌های پیشنهادی مؤثر بر تقویت اعتماد به نفس دانش‌آموزان را در جهت پیشرفت تحصیلی باهم بررسی می‌نماییم:

راحت سؤال پرسیدن

 • وقتی چیزی را کامل متوجه نمی‌شوید، راحت سؤال بپرسید. میزان اعتماد به نفستان هرقدر که هست، خود را کاملا با اعتماد به نفس بالا نشان دهید که این خود در پرورش و تقویت اعتماد به نفس شما مؤثر است.

ریسک پذیری در مسیر پیشرفت تحصیلی

 • ریسک‌پذیر باشید. کمی از منطقه امن خود خارج شوید و تغییر را امتحان کنید. تجارب جدیدی کسب نمایید و از این تجارب در جهت یادگیری بیشتر و پیشرفت تحصیلی و علمی خود استفاده نمایید.

تمرکز بر توانایی‌های خود

 • برای اعتماد به نفس بالا بر قدرت و توانایی‌های خود تاکید و تمرکز بیشتری داشته باشید. برای آنچه در جهتش تلاش می‌کنید به خودتان امتیاز دهید. به‌جای نتیجه نهایی بر سخت کار و تلاش کردن خود در مسیر موفقیت متمرکز بوده و به خاطر آن خود را تشویق نمایید.

تشویق خود در مسیر پیشرفت تحصیلی

 • مشوق خودتان باشید. به خودتان بگویید که چه‌قدر به خودتان به‌خاطر تمامی تلاش‌های‌تان افتخار می‌کنید. صحبت کردن مثبت با خود به خارج کردن افکار منفی و منتقدانه از ذهن کمک می‌کند و در نتیجه در تقویت اعتماد به نفس و کسب اعتماد به نفس بالا در مسیر پیشرفت تحصیلی مؤثر است.

تنظیم اهداف واقع‌بینانه

 • اهداف واقع‌بینانه و منطقی برای خود تنظیم کنید. بیشترین نیروی خود را به کار بگیرید و بهترینِ خود باشید و از نتایج مثبتش لذت ببرید.

ارزیابی خود

 • خودتان را ارزیابی کنید. خودتان را مستقل از دیگران ارزیابی کنید. بررسی کنید که نسبت به رفتار، تحصیل و زندگی خود چه احساسی دارید. این‌گونه خود بودن را بیشتر حس کرده و اعتماد به نفس بالاتری خواهید داشت. این در پیشرفت تحصیلی شما بسیار مؤثر خواهد بود.

بررسی منابع کمکی لازم برای پیشرفت تحصیلی

 • بررسی کنید که چه امکانات و منابع کمکی تحصیلی در مدرسه یا جامعه شما وجود دارد و یاد بگیرید که چگونه از آنها در جهت پیشرفت تحصیلی خود استفاده کنید. این مسئله هم در تقویت اعتماد به نفس شما مؤثر است.

نکاتی برای دانستن والدین

 • دستاوردها و موفقیت‌های فرزندانتان را به یادشان بیاورید تا به خودشان مطمئن‌تر شوند.
 • تلاش‌های‌شان را فارغ از نتیجه تشویق کنید.
 • هرگز فرزندانتان را با دیگران مقایسه نکنید و آنها را با گذشته خودشان مقایسه کنید و با تاکید بر نکات مثبت و تشویق تلاش‌های‌شان آنها را در جهت بهتر شدن و پیشرفت تحصیلی هدایت نمایید.
 • دریابید که اهداف فرزندتان چیست. از او بپرسید که چه احساسی درمورد توانایی‌های خود برای دست‌یابی به آن اهداف دارد؟ از ترس‌هایی که برای این مسیر دارد نیز سؤال کنید. حواستان باشد که درمورد توانایی‌های فرزندتان اظهارنظر و یا قضاوت منفی نکنید.
 • برای فرزندانتان مثال‌های مثبت و خوش‌بینانه بزنید و خودتان با اعتماد به نفس رفتار کنید.

مطمئناً راه و روش‌های بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارد که بتوانید بر تقویت اعتماد به نفس فرزندانتان مؤثر واقع شوید. راه و روش‌های بسیار زیاد دیگری نیز برای این‌که خود دانش‌آموزان اعتماد به نفس خود را پرورش دهند، وجود دارد. اما در این مقاله به برخی از مهم‌ترین این موارد پرداختیم.

استفاده از تکنیک ای‌اف‌تی

با مطالعه مقالات پیشین، حتما به‌خوبی می‌دانید که تکنیک ای‌اف‌تی چه کاربردهای گسترده‌ای دارد. دانش‌آموزان نیز می‌توانند با استفاده از ای‌اف‌تی بار منفی خاطرات بد گذشته از قبیل شکست‌ها و یا انتقادات اطرافیان را خنثی‌سازی کنند و باورهای منفی نسبت به توان‌مندی‌های خود را اصلاح کنند و باورهای مثبت را جایگزین نمایند.

بدین ترتیب، دانش‌آموزان می‌توانند اعتماد به نفس و خودباوری را در خود پرورش دهند و با اعتماد به نفس بالا در جهت پیشرفت تحصیلی تلاش کنند.

والدین نیز می‌توانند با استفاده از ای‌اف‌تی باورهای غیر واقع‌بینانه راجع به پیشرفت تحصیلی و موفقیت فرزندانشان را که باورهایی محدودکننده هستند و مانع ذهنی ایجاد می‌کنند، اصلاح نمایند و باورهایی سالم و حقیقی را جایگزین کنند.

 

 

 

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

گفتگو در واتساپ
1
به کمک نیاز دارید؟
سلام 👋
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟